Lineer Motor

Bir elektrik motorunun içerisinde oluşan manyatik alan hareketi , mekanik harakete dönüştürülür . Haraketin sürekliliği için manyetik alanı oluşturan bobinler yuvarlak bir şekilde dizilir ve hareket enerji var olduğu sürece kendini tekrarlayarak devam eder. Ancak lineer hareket için kullanılabilecek yöntemler biraz daha kısırdır. En iyi yöntem pnomatik sistemler gibi görünse de , lineer elektrik motorunun çok daha hızlı tepki vereceği ve daha hassas konumlama yapıla bileceği aşikardır.

Tüm bu durumların ışığında Beckoff Firmasının XTS  ürünündende esinlenerek bazı sistemler tasarladım . Çalışma mantığını ve tasarımı tamamladıktan sonra yeterli Arge imkanı bulunamayınca şimdilik hayata geçirilmesi rafa kalkmış bir proje.

Projenin videosunda gördüğünüz tasarıma versiyon 1 diye biliriz , mantığı bunun üzerinden anlatmak daha kolay olacaktır. Tabanda gördüğünüz mavi ve kırmızı parçalar sabit mıknatıslardır ve üzerinde kutuplarını görebilirsiniz.  hareket eden araba (anlaşılabilmesi için videoda bu parça saydam yapılmıştır) üzerinde ki 4 adet karede bobinlerimizin yerleşeceği alandır.  Burada dikkat edilmesi gereken durum ise videoda göreceğiniz üzere 2 bobin ve 2 mıknatıs üst üste geldiği konumda mutlaka diğer 2 bobin boş alana denk gelmektedir . Bu boşta kalan bobinler enerjilendirilerek N veya S kutuplarının oluşturulması sağlanır. Altta bulunan sabit mıknatıslar ve yukarıdaki bobinlerin oluşturduğu bu manyetik alanlar sayesinde itme/çekme kuvvetleri oluşur ve buda mekanizmayı istenen yönde hareket ettirir. Bobinlerin üzerinde oluşturulan manyetik alanın yönü değiştirilerek hareketin devam etmesi sağlanır.

Daha sonra ki süreçte sabit mıknatısların hareketli kısım olan arabaya taşınması ile bobinlere ulaşması gereken kabloların hareket etmesinde oluşacak olan sorunların önüne geçilmesi için revizyon yapılarak 2. versiyon tasarlanmıştır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.